Ekonomi

Hazine’ye 493 milyar liralık borçlanma yetkisi

375 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu, Bazı Kanunlar ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun ile Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a kesintili bir unsur eklenmiştir. Buna göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın borçlanma yetkisine 200 milyar lira eklendi.

Kanunla, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Genel Müdürlüğüne bağlı bazı limanların işletme hakkı verilmesi veya özelleştirilmesi sonucunda imzalanan 49 yıldan kısa vadeli sözleşmelerin şartları, Devlet Demir Yolları, 49 yıla uzatıldı.

İşletmeci şirketlerin ek sözleşme imzalayabilmeleri için, işletme hakkını doğuran sözleşmeden doğan tüm mali yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmiş olmaları ve işletme hakkını doğuran sözleşme nedeniyle açtıkları davalardan feragat etmiş olmaları gerekir.

Özelleştirme sözleşmelerinde yatırım kuralına ek olarak, işletmeci şirketler ek sözleşme bedelinin yüzde 10’u oranında liman faaliyetlerine yatırım yapmak ve bu yatırımları ek sözleşmelerin imza tarihinden itibaren 5 yıl içinde yapmak zorunda olacak. Süre sonunda, işletmeci şirketlerin yatırımın yapıldığını gösteren rapor ile bu durumu tevsik edici bilgi ve belgelerin, duruma göre Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye veya Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’ne ibrazı kural olacaktır. ilgileri üzerine.

Devlet üniversitesi sağlık hizmeti sunucularına katkı

BOTAŞ’ın ödenmemiş her türlü vergi, fon ve paylardan oluşan borçları, idari para cezaları, gecikme zammı ve gecikme faizi, Hazine’den işletme ücreti alacaklarına mahsup edilecektir.

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (TEDAŞ) elektrik tüketiminden doğan ve özelleştirme döneminde TEDAŞ’a devredilen alacakları nedeniyle, bu ihraç tarihinin itibarı ile fiili alacak tutarı 2 bin Türk Lirasını aşmayan alacaklar, ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası belirlenemez. Ulaşılamayan, feshedilen, ticaret sicilinden terkin edilen ve tasfiye edilen taahhütlerin alacaklarından feragat edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu