Haber

Kılıçdaroğlu: İlk işi göndereceğim Babacan: Yapamaz, kimseyi kandırma!

14 Mayıs’taki yenilginin ardından ve 28 Mayıs’taki ikinci tip Cumhurbaşkanı karşısında milliyetçi bir kimliğe bürünen Kemal Kılıçdaroğlu, “İktidara gelir gelmez mültecileri göndereceğini”sözünü verdi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de 10 milyondan fazla mülteci olduğunu iddia etti. “İktidara gelir gelmez tüm mültecileri evlerine göndereceğim”söz konusu.

Kılıçdaroğlu’nun sözü akıllara DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın açıklamalarını getirdi.

Mültecilerle ilgili bu yönde vaatler olduğunu hatırlatan Babacan, uluslararası hukuka işaret etti, “Bir parti çıkıp ‘Geleceğim ve ilk gün işim Suriyelileri sınır dışı etmek, hepsini evlerine göndermek, otobüsleri doldurup sınır ötesine bırakmak’ derse, çok şey alabilir. oy sayısı. Yapabilir mi? Yapamaz. Uluslararası hukuk buna izin vermez.”dedi.

Konuyla ilgili geçen yıl mart ayında konuşan Babacan, şunları söylemişti:

“Göçmen karşıtlığı artıyor”

“Vatandaşlarımız arasında göçmen karşıtlığı büyüyor. Bir parti çıkıp ‘Ben geleceğim ilk gün işim Suriyelileri kovup evlerine göndermek’ derse, otobüsleri doldurup bırakın. sınırı geçerse çok oy alabilir.

“ULUSLARARASI HUKUK BUNA İZİN VERMEZ”

Yapabilir mi? Yapamaz. Uluslararası hukuk buna izin vermiyor. Yaptığın şey yasa dışı. Peşinden koşalım diyenler geliyor aklıma. Hayal etmek. Suriyelilerin yoğun yaşadığı bir mahalleye 40 otobüs gönderdiniz.

“KAMERALARA ÖNÜNDE YAPIN”

Toplam 1.500 kişi kadın, çocuk, asker ve polis zoruyla evlerinden çıkarıldı. Otobüsleri doldurun. Git sınırdan çık. Ama bunu kameraların ve gazetecilerin önünde yapın.

“YAPAMAZSINIZ DİYORSANIZ KONUŞMAYIN”

Yapabilirim diyorsan yap ama yapamam diyorsan hiç konuşma. Bazılarının dediği gibi Türkiye’de böyle partiler var. Hayal etmek. Yapamayız diyorsanız boş yere konuşmayın. Kimseyi utandırma. Yapılması gereken bir diğer şey de uyum, bütünleşme.”

KILIÇDAROĞLU: SURİYELİLERİ GÖNDERECEĞİM

O günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da mültecileri Türkiye’ye göndereceğinin sözünü vermişti. Kılıçdaroğlu, ” Vedalaşacağız, davullarla zurnalarla ülkelerine göndereceğiz ve Suriye’de barışı sağlayacağız.”

KAYNAK: HABERLER7 | ÖZEL

erzinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu