Ekonomi

Nebati: Verilen destekler artırılacak, kredilerde ek kolaylıklar sağlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, depremde 6 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini, Şanlıurfa’da 114 vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi. Nebati, “Şanlıurfa’da 2 bin 495 vatandaşımız taburcu oldu, 114 kişi acil serviste bekliyor, 231 kişi hastaneye kaldırıldı ve 79 vatandaşımız ağır bakımda” dedi. açıklama yaptı.

Depremden etkilenen bölgelerde yaşanan sıkıntıların hafifletilmesi için birçok tedbiri almaya devam edeceklerini kaydeden Nebati, “Yaşayan vatandaşlarımızın talepleri üzerine bankalara olan borçlarının ertelenmesi ve kredi kartı taksit sürelerinin artırılması kararları aldık. bölgede ve deprem sonrası ödeme sıkıntısı yaşıyor.

Şu anda önceliğimiz hayat kurtarmak. Öte yandan, deprem olur olmaz Ankara’daki Doğal Afet Sigortaları Havuzu’nun (DASK) İnanılmaz İdari Merkezi hemen devreye girerek ihbarları almaya başladı. Bu kapsamda depremden sonraki 24 saat içinde ilk tazminat ödemesi yapıldı” dedi.

31 Temmuz 2023 tarihine kadar deprem bölgesinde mücbir sebep ilan ettiklerini belirten Nebati; “6 Şubat 2023 ortasında mükelleflerin yerine getirmesi gereken vergi yükümlülüklerini depremin de verdiği prestijle 31 Temmuz 2023’e erteledik.

Mücbir sebep süresince, beyanname ve beyanname verme sürelerini 15 Ağustos 2023, bu beyanname ve beyannameler üzerinden tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerini ise 31 Ağustos 2023 tarihine kadar uzattık.

Halen yürürlükte olan 7256 ve 7326 sayılı Yapılandırma Kanunları kapsamında Mart, Mayıs ve Temmuz 2023 tarihlerinde ödenecek taksitlerin ödeme koşulları; Ağustos, Ekim ve Aralık 2023’e uzatılması için gerekli hazırlıkları yapıyoruz.

Tüm bunların yanı sıra; AFAD’ın başlattığı yardım kampanyalarına vatandaşlarımızın yaptığı tüm bireysel ve nakdi bağışların vergiden düşülmesini sağlıyoruz.

Bölgede yaşayan vatandaşlarımız için tabanımızı büyüteceğiz ve kredilerde ek kolaylıklar getireceğiz.”

haberumraniye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu